top of page

SDHSBA History

On this page you will find previous Champions, All-State & All-Region lists & Hall of Fame Classes.

Past Champions

Here are all of the past State Champions in each class as well as Player and Coach of the Year.

2022

Team Champion

Class A - SF Lincoln

Class B - Dell Rapids

Player of the Year

Class A - Ben Irsfeld, SF Roosevelt

Class B - Aspen Dahl, Madison

Coach of the Year

Class A - Luke Norden, Mitchell

Class B - Danny Miller, Dell Rapids

2021

Team Champion

Class A - Harrisburg

Class B - Dell Rapids

Player of the Year

Class A - Will Simmons, Harrisburg

Class B - Paul Bruns, Dakota Valley

Coach of the Year

Class A - Mark Abrahamson, Harrisburg

Class B - Danny Miller, Dell Rapids

2020

Team Champion

Class A - No Season

Class B - No Season

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

2019

Team Champion

Class A - SF O'Gorman

Class B - Lennox

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

2018

Team Champion

Class A - Brandon Valley

Class B - Bon Homme

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

2017

Team Champion

Class A - SF Roosevelt

Class B - Dell Rapids

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

2016

Team Champion

Class A - Brookings

Class B - Winner/Colome

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

2015

Team Champion

Class A - Brookings

Class B - St. Thomas More

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

2014

Team Champion

Class A - SF Lincoln

Class B - St. Thomas More

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

2013

Team Champion

Class A - SF Roosevelt

Class B - St. Thomas More

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

2012

Team Champion

Class A - SF O'Gorman

Class B - Vermillion

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

2011

Team Champion

Class A - SF Roosevelt

Class B - Bon Homme

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

2010

Team Champion

Class A - SF O'Gorman

Class B - St. Thomas More

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

2009

Team Champion

Class A - Mitchell

Class B - St. Thomas More

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

2008

Team Champion

Class A - Aberdeen

Class B - Parkston

Player of the Year

Class A - No Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - John Krogstad, Aberdeen

Class B - Bob Malloy, Parkston

2007

Team Champion

Class A - Aberdeen

Class B - Parkston

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - Mark Gulseth, Aberdeen

Class B - Bob Malloy, Parkston

2006

Team Champion

Class A - Mitchell

Class B - Madison

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - Luke Norden, Mitchell

Class B - Mike Miller, Madison

2005

Team Champion

Class A - Aberdeen

Class B - Platte/Geddes/Dakota Christian

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Not Listed

Coach of the Year

Class A - Mark Gulseth, Aberdeen

Class B - Jeff Kuiper, PG/DC

2004

Team Champion

Class A - Aberdeen

Class B - Beresford

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Tom Keiser, Beresford

Coach of the Year

Class A - Mark Gulseth, Aberdeen

Class B - Jason Carlson, Beresford

2003

Team Champion

Class A - SF Roosevelt

Class B - TV/SF Christian

Player of the Year

Class A - Not Listed

Class B - Mike Bertram, Winner/Colome
Bryce Ahrendt, TV/SFC

Coach of the Year

Class A - John Derby, SF Roosevelt

Class B - Eric Hortness, TV/SFC

2002

Team Champion

Class A - Brookings

Class B - TV/Baltic/Montrose/SF Christian

Player of the Year

Class A - Robb McClemans, Brookings

Class B - Ryan Millsap, TV/B/M/SFC

Coach of the Year

Class A - Matt Krogman & Billy McMacken, Brookings

Class B - J.R. Yde, TV/B/M/SFC

2001

Team Champion

Class A - SF Washington

Class B - Custer

Player of the Year

Class A - Casey Jorgensen, SF Roosevelt

Class B - Matt Rhead, Canton

Coach of the Year

Class A - Denis Simon, SF Washington

Class B - Bob Finn, Custer

Past Champions

All-State & All-Region

Here are all of the past All-State & All-Region Players

2022

All-State & All-Region

2021

All-State & All-Region

2019

All-State & All-Region

2018

All-State & All-Region

2017

All-State & All-Region

2016

All-State & All-Region

2015

All-State & All-Region

2014

All-State

2013

All-State & All-Region

2012

All-State & All-Region

2011

All-State & All-Region

2010

All-State & All-Region

2009

All-State & All-Region

2008

All-State & All-Region

2007

All-State

2006

All-State & All-Region

2005

All-State

2004

All-State

2003

All-State

2002

All-State

2001

All-State

All-State
Hall of Fame

Hall of Fame Class

Here are all of the Hall of Fame Classes

2022

Hall of Fame

2021

Hall of Fame

2020

Hall of Fame

bottom of page